Tyxo.bg counter Форум за любителите на немското овчарско куче • Виж темата - Западно Германски работни линии НОК

Западно Германски работни линии НОК

Аватар
МнениеПубликувано на: Пон Авг 02, 2010 2:40 pm
Г-н Симеонов, за пореден път ми триете постовете, които имат за цел да се корегира представената от вас информация, за да е точна.Това, че в тях вие виждате лични нападки, си е ваш проблем...или така ви отърва...

И да се върнем на темата и да я развием в правилна посока.Нека уточним заглавието и и всичко да е точно, за да не даваме неточна информация на хората посещаващи този форум.
Затова пак ще си задам въпроса към вас...

Вашето куче какво развъждане е?

...За да уточним как е по-правилно да бъде озаглавена темата.

И за да защитя моята теза пускам един материал.

Селекция и развъждане по линии

Важна форма в селекционно-развъдната работа се явява развъждането по линии. Линия се нарича група кучета от дадена порода, въведена от изявен родоначалник, отличаващ се с ценни наследствени качества, поддържани и развивани в няколко поколения. Целта на развъждането по линии е да се развият и затвърдят в породата ценните особености на най-добрите кучета за получаването на поколение с устойчива наследственост. В същото време развъждането по линии позволява да се разчлени породата на отделни неродствени помежду си групи от кучета и да се създаде система от връзки, изключваща случаен инбридинг.

Различават се генеалогични и селекционно-развъдни линии. Към генеалогичните линии се отнася цялото потомство на родоначалника независимо от качествата на кучетата. Селекционно-развъдна линия може да бъде призната само в случай, че преобладаващото количество животни в нея притежават определени качества. Съответно трябва да се реши и въпросът за отнасянето на дадено куче към една или друга линия. Нерядко за тази цел се взема предвид произходът на кучето по права мъжка линия (баща, неговият баща и т. н.). По майчина линия в родословието може да фигурира представител на друга линия. Без непосредствена оценка на кучето е невъзможно да се реши въпросът за преобладаващото влияние на единия или другия представител. Не трябва също така да се търси ориентировка по степента на генетично сходство, изчислено по формулата на Райт. Тази формула може да покаже относителната вероятност за проявена наследственост на родоначалника. Реална картина може да даде само конкретна оценка на кучето.
Затвърждаването на желаните белези става чрез вътрешнолинеен подбор с използване на родствено развъждане от различна степен. Най-често се прилага умерен инбридинг (родствено развъждане) в степен III - III и III - IV. Най-простият метод за определяне степента на инбридинг при животните, приет в качеството на международен стандарт, установява в какъв ред от родословието се срещат общи предци, приемайки за първи ред баща и майка, за втори ред деди и баби и т. н. 3а резултатите от преценката на дадено родословие се прави запис с римски цифри, първо от майчината страна на родословието, а след това от бащината страна. Ако кучета от дадени редове се повтарят и срещат само от едната страна (майчина или бащина), цифрите се разделят със запетая, а ако се срещат и от двете страни, се разделят с тире. Например наличието на общ предтеча в трети майчин ред два пъти и в четвърти бащин ред един път се обозначава така: III, III - IV.
В селекцията и развъждането на кучета е прието при отразяването на степента на инбридинг първата римска цифра да указва реда, в който се срещат общи предци от бащината част на родословието и след тире - редът, в който се срещат общи предци от майчината част. Затова показаният по-горе пример на инбридинг в кинологията ще има следното изражение: IV - III, III.

Различават се следните степени на инбридинг:

1. Тесен инбридинг (кръвосмешение): I - II (майка и син); II - I (дъщеря и баща); II - II (полусестра и полубрат); II - II; II - II (сестра и брат); II - II; I - III (баба и внук); III - I (внучка и дядо).
2. Близък инбридинг: III - III, III - II, II - III, I - IV, IV - I.
3. Умерен инбридинг: IV - IV, IV - III, III - IV, I - V, V - I, IV - V, V - IV.

Дългогодишният опит и статистиката в селекцията и развъждането на различни породи кучета сочат, че умерен инбридинг на изявен индивид от типа IV - V, IV - IV и даже III - IV не дава видимо повишение на екстериорното ниво в сравнение със среднопородното.
Забележимо по-добри успехи се получават при аутбридингови (неродствено развъждане) връзки. При близък инбридинг от типа III - III се забелязва значително повишение на екстериорното ниво. При тези съчетания е сравнително вероятно да се получат високоекстериорни представители на породата, но за сметка на добрите качества на предците, осъществили този инбридинг. Връзки от типа II - III се явяват основни за предаване на генотипа на определен родоначалник за следващите поколения.
На това ниво на инбридинг са получени редица ценни високоекстериорни животни. Инбридинг от типа II - II, провеждан в експериментални връзки, достатъчно ясно изявява главно нежелателна наследственост, с някои успешни изключения.
Разчленяването на селекционно-развъдни линии и използването на инбридинг в различна степен на изявени производители се явява действен метод за усъвършенстване на дадена популация. Но все пак прекалено използване на вътрешнолинеен инбридинг е практически невъзможно. Обезателно се налага използване на удачни кросове между различни линии, на базата на които породата като цяло се обогатява, усъвършенства. Появяват се нови, изявени със своите качества представители, родоначалници на бъдещи линии.
Селекцията и развъждането в Българския шнауцер клуб има вече десетгодишна история. При по-широко представените породи - ризеншнауцер и мителшнауцер - вече можем да мислим за обособяване на линии в близко бъдеще. Новият генетичен потенциал поставя породите пред нови, крайно интересни връзки, резултатите от които ще наблюдаваме в близко бъдеще на наши и международни изяви.

Автор:Пламен Чолаков, главен селекционер на БШК

http://www.dalportal.net/content/view/40/127/lang,bg/

П.С.Г-н Симеонов, не ми отговаряйте на лични, а в форума.
"Направете го заради мен:погрижете се за това,моята овчарка да остане работно куче,така както аз правех през целият си живот в името на тази цел" Max von Stephanitz
1864-1936

http://www.working-dog.eu/dogs-details/518838/..CS/
Цитат
Аватар
МнениеПубликувано на: Вто Авг 03, 2010 12:44 pm
CARLOS написа:
hgh написа:Карлос Белгииски линии НОК няма има НОК Белгииско развъждане както няма каквито и да било други линии освен Германски все пак породата е Германска
CARLOS написа:Поредната неточност при представяне на информация от г-н Симеонов.

Orry von Haus Antverpa, Qerry von haus Antverpa, Tom van 't Leefdaalhof са представители на белгийските линии НОК.

hgh, породата е на всички, които я отглеждат и развъждат, не само на германците.И ако смяташ, че развъждане е по-правилното определение, нека да е така...
В този ред на мисли заглавието на темата трябва да е....

"НОК-ЗАПАДНО-ГЕРМАНСКО РАБОТНО РАЗВЪЖДАНЕ"

П.С. Написаното от мен с главни букви не е викане.... ;-)

Карлос, съгласен съм че породата е на всички. Но само SV определя кои представители да попаднат в развъдните линии на породата.Колкото до заглавието на темата мисля че така си е добре .Трябва само когато се публикува имформация за дадено куче да се упомене представител на коя развъдна линия е то. За да стане ясно от къде тръгват нещата за да се получи правилното куче.
Цитат
Аватар
МнениеПубликувано на: Вто Авг 03, 2010 10:55 pm
hgh написа:
Карлос, съгласен съм че породата е на всички. Но само SV определя кои представители да попаднат в развъдните линии на породата.Колкото до заглавието на темата мисля че така си е добре .Трябва само когато се публикува имформация за дадено куче да се упомене представител на коя развъдна линия е то. За да стане ясно от къде тръгват нещата за да се получи правилното куче.

hgh ето определението за линия

"Линия се нарича група кучета от дадена порода, въведена от изявен родоначалник, отличаващ се с ценни наследствени качества, поддържани и развивани в няколко поколения"
........................................................................................
Как се определя линия

"Съответно трябва да се реши и въпросът за отнасянето на дадено куче към една или друга линия. Нерядко за тази цел се взема предвид произходът на кучето по права мъжка линия (баща, неговият баща и т. н.). По майчина линия в родословието може да фигурира представител на друга линия. Без непосредствена оценка на кучето е невъзможно да се реши въпросът за преобладаващото влияние на единия или другия представител. Не трябва също така да се търси ориентировка по степента на генетично сходство, изчислено по формулата на Райт. Тази формула може да покаже относителната вероятност за проявена наследственост на родоначалника. Реална картина може да даде само конкретна оценка на кучето."

За това се съгласих с теб, че е по-правилно да се каже развъждане, а не линии, защото и чешкото, западно-германското, ГДР, белгийско и т.н. развъждане използват линии като
Hettel v. Uckermark, KLODO vom Boxberg, Utz vom Haus Schutting, Rolf vom Osnabrucker Land ...и т.н. да не ги изброяваме всички.
Имах една схема на линиите и като я намеря ще я постна.
"Направете го заради мен:погрижете се за това,моята овчарка да остане работно куче,така както аз правех през целият си живот в името на тази цел" Max von Stephanitz
1864-1936

Цитат
Аватар
Site Admin
МнениеПубликувано на: Съб Авг 14, 2010 9:30 am
В спора може да се ражда истината , но за много спора е начина да си изкарат негативните емоции . За тях спора не е да стигнат до консенсус , за тях спора е спорт просто ей така , дали има причина или не трябва да се спори. В такива спорове не се ражда нищо или пък ако се ражда то не се различава от ... :bad: !

Всъщност какво е "спор" според Уикипедиа :

Спорът е разговор, в който се сблъскват различни гледни точки на разговарящите. По време на спор се изясняват разногласията между двама или повече спорещи. За да има спор, е нужно да има различно виждане или разногласия между участниците. Ако няма расногласия или ако участниците в спор стигнат до единомислие, спорът се приключва, достигането на единомислие се нарича още консенсус. Възможно е различията между участниците да достигнат точка, в която спорът се превръща в "нерешим", т.е. невъзможност за достигане на единомислие.
Когато участниците в един спор продължат да настояват на гледните си точки и никоя страна не желае да направи отстъпки, възможно е да се получи ожесточен спор. Ожесточаването на спора води до възникване на конфликти.

За да бъде решен даден спор е нужно да има отстъпки от едната или другата страна, желание за изслушване на събеседниците, толерантност, взаимно уважение. Отстъпката, правена по време на спор, се нарича още компромис.

Сами преценете как водите споровете си!
http://nemskaovcharka.com

http://bsv.bg
Цитат
Аватар
МнениеПубликувано на: Съб Авг 14, 2010 11:02 am
Admin написа:В спора може да се ражда истината , но за много спора е начина да си изкарат негативните емоции . За тях спора не е да стигнат до консенсус , за тях спора е спорт просто ей така , дали има причина или не трябва да се спори. В такива спорове не се ражда нищо или пък ако се ражда то не се различава от ... :bad: !

Всъщност какво е "спор" според Уикипедиа :

Спорът е разговор, в който се сблъскват различни гледни точки на разговарящите. По време на спор се изясняват разногласията между двама или повече спорещи. За да има спор, е нужно да има различно виждане или разногласия между участниците. Ако няма расногласия или ако участниците в спор стигнат до единомислие, спорът се приключва, достигането на единомислие се нарича още консенсус. Възможно е различията между участниците да достигнат точка, в която спорът се превръща в "нерешим", т.е. невъзможност за достигане на единомислие.
Когато участниците в един спор продължат да настояват на гледните си точки и никоя страна не желае да направи отстъпки, възможно е да се получи ожесточен спор. Ожесточаването на спора води до възникване на конфликти.

За да бъде решен даден спор е нужно да има отстъпки от едната или другата страна, желание за изслушване на събеседниците, толерантност, взаимно уважение. Отстъпката, правена по време на спор, се нарича още компромис.

Сами преценете как водите споровете си!

Admin, като се има впредвид на каква географска ширина живеем и историята, за мен това е нещо нормално.Това не е само при нас, я погледни в по-развитите от нас страни се обиждат и бият и то в парламента на дадената държава. :-D . А бе можем да стигнем и до бой :-D, но смятам, че консенсус ще има.Просто, нека всеки да си каже мнението, а не да мълчи като...пукал(да не кажа нещо друго).Има хора, които са по-притеснителни и по-неподготвени като оратори сред нас, затова форума играе важна роля за всички, за което голяма благодарност към теб :10x: :poklon: .Така всеки може да се изкаже, без да се притеснява или не е останало време от спорове на ОС, да се чуе и неговото мнение.
1864-1936

Цитат
Аватар
Site Admin
МнениеПубликувано на: Съб Авг 14, 2010 12:26 pm
Че нрава ни е бавлнкански , балкански е , но това не означва ,че трябва да се самоизяждаме в някакви безмислени спорове и дразги за да задоволим собственото си его ! По този начин правим услуга само на един човек без достойство и морал изживяващ се като вездесъщ (но и неговото "царуване" ще е до време)!

И според мен проблема е ,че много са хората силни на думи , но слаби на действия, както и на поемането на отговорност към себе си и останалите , така им към Организацията в която членуват!

Също така , при направен модел на работа , вместо всеки да се старае да го следва , се изпада в някакви полемики - ама как , ама защо , ама ние една бланка не можем да защитим и т.н. (При такива обстоятелства нито един модел на работа няма да работи.)

Всички тези неща ще продължават , докато всеки си мисли ,че само той е прав и се цепи от колектива , вместо да помага нещата да отидат в правилна посока. Но това помагане не трябва да се обосновава на мрънкане , говорене с недомлъвки и т.н. , а да се каже където трябва и пред когото трябва с необходимата тежест , за да се разбере точно какво се има впредвид!

За да може една Организация да върви напред , хората ( ХОРАТА) трябва да бъдат единни , когато има някакъв проблем той да се решава вътрешно , без да се разбира от всички останали на които не им е работа да знаят ! При нас се случва точно обратното , ако можем да си покажем всички магарии и тоалетната хартия дет си бършем задниците ще е най-добре ,а колуминацията е когато се почнат оправданията ,че някой друг ни е виновен!
...

Цитат
Аватар
МнениеПубликувано на: Съб Авг 14, 2010 2:23 pm
Admin написа:Че нрава ни е бавлнкански , балкански е , но това не означва ,че трябва да се самоизяждаме в някакви безмислени спорове и дразги за да задоволим собственото си его ! По този начин правим услуга само на един човек без достойство и морал изживяващ се като вездесъщ (но и неговото "царуване" ще е до време)!

Admin, мен този човек изобщо не ме интересува.Мен ме интересува, какво става в нашата къщичка и дали има хора като този човек, живеещи в тази къщичка, които лъжат и мамят.
Като си мълчим май ставаме като този същия човек, немислиш ли.

Admin написа:И според мен проблема е ,че много са хората силни на думи , но слаби на действия, както и на поемането на отговорност към себе си и останалите , така им към Организацията в която членуват!
Също така , при направен модел на работа , вместо всеки да се старае да го следва , се изпада в някакви полемики - ама как , ама защо , ама ние една бланка не можем да защитим и т.н.

Всички тези неща ще продължават , докато всеки си мисли ,че само той е прав и се цепи от колектива , вместо да помага нещата да отидат в правилна посока. Но това помагане не трябва да се обосновава на мрънкане , говорене с недомлъвки и т.н. , а да се каже където трябва и пред когото трябва с необходимата тежест , за да се разбере точно какво се има впредвид!

Admin, всички сме различни, всички имаме различни мнения и всеки е прав за себе си.Така е устроен света.Преди да се стигне до консенсус трябва да се чуят всички мнения, за да се вземе решение, което ще бъде приемливо за хората членуващи в дадена организация.
Казваш да се каже пред когото трябва... :-/
Аз смятам, че като съм си написал мнението във форума, съм го казал пред когото трябва-членовете на ОНОК.Тъй като мисля, че именно членовете на ОНОК решават с гласуване на ОС, кое да се приеме, кое е добре за всички и кое не.

Admin написа:За да може една Организация да върви напред , хората ( ХОРАТА) трябва да бъдат единни , когато има някакъв проблем той да се решава вътрешно , без да се разбира от всички останали на които не им е работа да знаят !

...

Това "вътрешно" много ме плаши... :-/ Да не заприличаме на някоя друга организация... :-/
За да има нови членове и да се чустват значими настоящите, всичко, което се дискутира трябва да е открито, прозрачно...Вярно в споровете се стига и до нагрубяване, защото някой си изпуснал нервите...е и не всички членове имат нужната етика при воденето на спор :-D Но целта е новия кандидат член, както и настоящ такъв, да разбере, че и той може да си каже мнението независимо дали е правилно или погрешно и, че от него може нещо да зависи при взимането на решения.Хората могат да бъдат единни единствено и само, когато всички са удовлетворени от решението, което са взели и това решение защитава интересите на всички членове и породата, под името, на която е създадена и тази организация.
Това е моето мнение.
1864-1936

Цитат
Аватар
Site Admin
МнениеПубликувано на: Съб Авг 14, 2010 4:16 pm
Много повърхностно гледаш на нещата и започвам да губя интерес да обяснявам елемнтарни неща ,които се учат в началното училище!

На този свят има няколко неща като - етика на поведение , имидж , достойнство , екип , уважение . За съжаление последните дни доказвате само едно - че не сте и чували за тях и си мислите ,че всичко на този свят идва на готово. И меко казано ме е срам от вас, но какво да се прави такива са хората с които трябва да се работи, и докато са такива , нещата ще стават бавно и мъчително .

Но кой как си го направи , докато се обяснявате един на друг , колко ли работа можеше да се свърши , колко ли кучета щяха да научат или затвърдят още една команда , колко ли нерви щяха да бъдат спестени ....

Цитат
Аватар
МнениеПубликувано на: Нед Авг 15, 2010 4:56 pm
Troll von der bösen Nachbarschaft
V Troll von der bösen Nachbarschaft.jpg
V Troll von der bösen Nachbarschaft.jpg (21 KiB) Прегледано 2856 пъти

Роден на 10 декември 1986
SZ 1688832
V-BSP 1990, SchH III, IPO III, FH
Екстериорна оценка - отличен, кьорклас 1 HD-ZW 88
HD - normal
Това куче е легендарно и много известно сред хората занимаващи се с немски овчарски кучета работен тип. Той е наследник на доказани работни линии, като предава работните качества на своето поколение. Спечелил е много впечатляващи работни титли. Когато някой споменe името на Troll, то несъмнено става въпрос за това куче - Troll von der bösen Nachbarschaft.
Описание:
Надсредно голям, средно силен, правилна глава, висока холка, здрав гръб, къса крупа. Добро предно и задно заъгляване, правилен фронт, много дълбок гръден кош. Бърз и добър ход в тръс. Твърдост, смелост и боен дух изразени.

http://www.working-dog.eu/dogs-details/ ... 20Me%20CS/
http://www.max-eng.com/frameset_bg.htm
"Старанието в работата е единственият критерий за красота" - Max von Stephanitz
Цитат
Аватар
МнениеПубликувано на: Пон Авг 16, 2010 11:08 am
Arec vom Bunsenkocher
Arec vom Bunsenkocher.jpg
Arec vom Bunsenkocher.jpg (25.32 KiB) Прегледано 2844 пъти

роден на 28.01.1986
SZ 1681631
FCI NAT'L, (V-BSP), SchH3, IPO3
HD-SV: HD a-normal (a1)
Екстериорна оценка - отличен, Kkl.1 HD-ZW 90
4XBSP, 2XWUSV
Средно голям, средно силен, изразителен, леко разтеглен формат, висока холка, не достатъчно здрав гръб, добра постановка и дължина на крупата, Горната част на рамото трябва да е по - наклонено. Правилна постановка на китките, правилни пропорции на гърдите и предната част. Действието на задните крайници трябва да бъде по-ефективно и тласъците по - мощни. Сигурен характер. Твърдост, смелост и боен дух изразени.
-----------------------------оценка-А-----B----C----Total-класиране
Октомври 1992 Baunatal---V----99----96---95----290--5
Октомври 1991 Bayreuth---V----96----93---97----286--12
Октомври 1990 Baunatal---V----100---96---99----295--3
Октомври 1989 Hannover--V----100----97---98---295--6
http://www.working-dog.eu/dogs-details/ ... 20Me%20CS/
http://www.max-eng.com/frameset_bg.htm
"Старанието в работата е единственият критерий за красота" - Max von Stephanitz
Цитат
ПредишнаСледваща

Назад към ЗА НЕМСКОТО ОВЧАРСКО КУЧЕ - РАБОТЕН ТИП